Makyaj yapmanın 4 faydası

0

Makyaj yapmanın zararlarını biliyoruz, ancak makyaj yapmaktan, kozmetik mağazalarından çıkmaktan asla vazgeçmiyoruz. Bugün makyaj malzemelerinin ve makyaj yapmanın alışılagelmiş zararlarından değil, faydalarından bahsedeceğiz. Merak ettiyseniz; hadi başlayalım…🙂


ÖZGÜVEN

Biz kadınlar bazen özgüvenimizi tazelemek için makyaj yapıyoruz.

Makyaj yapmadığımızda; yorgun, halsiz ve hasta olmuş gibi hissederiz. Hatta kendimizi bakımsız hisseder, o gün ailemiz dışında kimseyle görüşmek istemeyiz.

Peki makyaj yapmak özgüven tazelerken, hiç makyaj yapmayan kadınlar özgüvensiz mi?

Makyaj yüzümüzdeki belirli noktaları (göz, dudak, yanak) belirginleştirmek ve güzel görünmesini sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Makyaj yapmayı reddeden kadınlar genellikle makyaj malzemelerinin içerisinde bulunan kimyasal maddelerin, cilde zarar verdiğini ve bu nedenle kullanmadığını söylüyor. Bu durumda kendi sağlığını düşünerek makyaj yapmayan kadınlara özgüvensiz demek yanlış olur.


SAYGININ GÖSTERGESİ

Makyaj, hem kendinize hem de karşı tarafa duyulan saygının göstergesidir. Yaptığınız ufak bir makyajla bakımlı, sağlıklı ve güzel bir görüntü sağlarsınız. Aynaya baktığınızda sağlıklı ve bakımlı bir kadın görmek sizi iyi hissettirecektir. Kendinizi iyi hissetmekle birlikte başkalarının karşısında da bakımlı görünmek istemek ve bunun için vakit harcamak kesinlikle saygının göstergesidir. Nereye giderseniz gidin, bakımlı duruşunuzla özgüven ve saygı algısını oluşturmak sizi sosyalleştirecek ve sizin de karşılığında saygı görmenizi sağlayacaktır.


MOTİVASYON KAYNAĞI

Artan özgüvenle o gün işte, okulda, toplantıda, vb. nerede olursanız olun motivasyonunuz hep yerinde olacaktır. Bazen moralimiz bozuk olduğunda, kalkar, makyaj yapar kendimize geliriz. Çünkü biliriz ki makyaj yapmak bizim motivasyon kaynağımızdır. 🙂


GÜNEŞ IŞINLARINDAN KORUR

Özellikle yaz ayları yaklaştıkça, yapacağınız makyaja dikkat etmelisiniz. Çünkü günlük yaptığınız makyaj güneş ışınlarına maruz kalacak ve yanlış kullanacağınız ürün cildinizde kızarıklık, erken kırışma, aşırı yağlanma gibi sorunlar ortaya çıkaracaktır. Benim tavsiyem; yaz aylarında fondöten kullanmayın. Çünkü güneş ışınlarından korunmak için alacağınız fondöten’de de fazla miktarda kimyasal madde içerecektir. Veya her zaman kullandığınız fondöten bb krem değilse yaz ayında cildinizin hava almasını engelleyerek sivilce ve yağlanma yapacaktır. BB kremler bile yaz aylarında karma ve yağlı cilde sahip kadınlarda sivilcelenme yapabiliyor.

Sağlıklı bir cilt için bu dip notu verdikten sonra ‘yine de ben yazın fondöten kullanacağım’ diyorsanız, tabi size de iyi bir haberimiz var. Yapacağınız makyaj ile güneşin zararlı ışınlarından az da olsa cildinizi koruyabilirsiniz.


Peki siz neden makyaj yapıyorsunuz, merak ediyoruz. Buraya tıklayarak anketimize katılabilirsiniz. 🙂


Cansu Sarıcı – kooplog.com