Mavi Marmara davası düşürüldü

0
151

Türkiye ve İsrail arasında varılan uzlaşma neticesinde Mavi Marmara davası düşürüldü.

İstanbul 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, 31 Mayıs 2010 tarihinde Mavi Marmara gemisine, Akdeniz’in uluslararası sularında düzenlenen saldırıya ilişkin, aralarında dönemin İsrail Genelkurmay Başkanı Rau Aluf Gabiel Ashknazi’nin de yer aldığı 4 sanığın yargılandığı davanın düşürülmesine, sanıklar hakkındaki yakalama kararının kaldırılmasına hükmedildi.

Heyet, Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan bila infaz iadesinin istenmesini, çıkartılan kırmızı bültenlerin geri alınmasını kararlaştırdı.

Mavi Marmara davasında duruşma savcısı Hüseyin Aslan, Türkiye ile İsrail arasında imzalanan anlaşmayla davanın yasal dayanağı kalmadığını ve anlaşmanın yargı engeli olduğunu söylemişti. Savcı Aslan, “Türkiye, sadece bu davaya özel olarak yaptığı anlaşma ile egemenlik hakkından vazgeçmiştir” ifadelerini kullanmıştı.

İsrail Savunma Kuvvetleri’nin İnsani Yardım Vakfı (İHH) ve Özgür Gazze Hareketi’nin organize ettiği ve İsrail ablukası altındaki Gazze’ye insani yardım taşıyan 6 gemiye Akdeniz’de, İsrail’den 70-80 mil (130-150 kilometre) açıktaki uluslararası sularda müdahale etmesi sonucu 9 Türk vatandaşı yaşamını yitirmişti.

İsrail, olaydan 3 yıl sonra Türkiye’den resmi özür dilemiş ve saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine ödenmek üzere 20 milyon dolar tazminatı geçtiğimiz eylül ayında Türkiye’ye aktarmıştı.

loading...

Sizin bu konu ne diyorsunuz?