Modanın efsane yıldızı ‘Gianni Versace’ neden öldürüldü?

0

Canavar katil Andrew Cunanan: ‘Gianni’yi doyumsuz bir zevkle öldürdüm, çünkü o benim sahip olmak istediğim, ama hiçbir zaman elde edemeyeceğim her şeyi kişiliğinde bulduğum bir idoldü…’

Suçbilimcilere göre, Cunanan yaşasaydı; bunları söyleyecekti. Öldürüldüğünde 50 yaşında olan Versace, 28 yaşındaki Cunanan’ın hastalıklı bilinçaltında, hayatı boyunca onu kullanan zengin ve yaşlı eşcinsel erkekleri temsil ediyordu…

VersaceCover

2 Aralık 1946’da İtalya’nın Reggio Calabria kasabasında doğan Gianni Versace, çıraklığa çok küçük yaşta, bir terzi olan annesinin yanında başladı. Ona kostüm tasarımında kullandığı değerli taşlar bulmasında ve dikiş işlerinde yardım ediyordu.

Mimarlık eğitimi gördü. 25 yaşındayken moda tasarımcılığı alanında çalışmak üzere ve Milano’ya taşındı. Versace, dünyaya yayılan ününü tasarımdaki yeteneğine borçluydu. Aynı zamanda tiyatro kostümü tasarlayan modacı, Pop-Art’ın yaratıcısı Andy Warhol’dan ve soyut sanattan etkilenmiştir.

1970’li yılların ortalarında yeteneği, Genny ve Callaghan gibi ünlü firmaların yetenek avcılarının dikkatini çekti. “Complice” firması, süet ve deri koleksiyonları tasarlamak üzere Versace’yi işe aldı. Burada gösterdiği başarının ardından kendine güven kazanan modacı, kadınlar için tasarladığı ilk koleksiyonunu sundu. Aynı yılın eylül ayında ise ilk erkek koleksiyonu piyasaya sürüldü.

Cunanan600x380YearbookHighSchool1987

Sonradan ünlü modacının katili olacak Andrew Phillip Cunanan ise 31 Ağustos 1969’da dört çocuklu bir ailenin en küçüğü olarak dünyaya geldi. San Diego’da (ABD) dönemin kalburüstü ailelerinin yaşadığı Rancho Bernardo’da büyüdü. Başarılı ve sevilen bir insan olmak için gerekli her şeye sahipti; iyi bir aile, iyi bir eğitim, temiz ve güzel bir yüz, rahat ve sevimli tavırlar. Okulda çok popüler ve başarılı bir öğrenciydi ve arkadaşları onu unutulmayacak bir insan olarak tanımlıyorlardı, ancak hayatındaki olumlu her şeyi tersine çeviren olaylar dizisi, Andrew 19 yaşını bitirdiği gün başladı.

Filipin asıllı babası, 1988’de müşterilerini dolandırdığı ortaya çıktığı için Manila’ya kaçtı. Büyük bir ruhsal travma geçiren genç Cunanan, Calİfornia Üniversitesi’ndeki eğitimini bırakarak onun yanına gidip yerleşti ancak belki de aradığını bulamadığı için Amerika’ya geri döndü. Onu korkunç bir seri katil olmaya götüren süreç adım adım yaklaşıyordu.

Versace600x372Banner

Gianni Versace kendini bir tasarımcıdan çok bir terzi olarak tanımlıyordu. Tasarımlarında seksi çizgileri ön plâna çıkarmayı seviyordu. Modacı, mini etekleri geri getiren, taytları tekrar ön plâna çıkaran ve büstiyerleri gece kıyafetlerine sokan isim yine oydu. On yıldan az bir süre içinde, Versace 808 milyon ABD Doları değerinde bir imparatorluk yarattı.

Madonna, Jon Bon Jovi, Tina Turner, Tupac Shakur, Naomi Campbell gibi ünlüleri reklâmlarında kullandı. Aynı zamanda müzik endüstrisindeki isimlerin sahne kostümü ihtiyaçlarını da o karşılıyordu, müşterileri arasında Michael Jackson, Phil Collins, Bruce Springsteen, George Michael, Eric Clapton ve Elton John gibi isimler bulunuyordu. Prenses Diana ve Prenses Caroline de müşterileri arasındaydı.

CunananBW600x380

Yaşadığı şokla psikolojisi bozulan Cunanan’ın geleceği, üniversiteyi bıraktığı 1990 yılında itibaren değişmeye başladı. O yılın başlarında San Fransisco’nun eşcinsel hayatında değişik kimliklere bürünerek tanınmaya başlayan biri olmuştu. Her zaman en gözde restoranlara gidiyor, en kaliteli şampanyaları tercih ediyor, 50 dolarlık purolar içiyordu. İtalyan deri ceketler ve ipek eşarplar ise gündelik kıyafetleri içinde önemli bir yere sahipti. O kadar kendine güvenliydi ki, çevresindeki insanlar ona özeniyorlardı.

İlgi odağı olmak ve önemli biri gibi gözükmek için elinden geleni yaptığı halde, aslında o konumda sayılmazdı. İşsizdi ve başka insanlara bağımlı olarak yaşıyordu, işin aslı, Andrew şimdi artık “bedeli yüksek” bir erkek fahişeydi. Rahatlığı ve zenginliğiyse sosyal zekâsı ve değişik cinsel fantezileri sayesinde avuçlarının içine almayı başardığı bir dizi yaşlı ve zengin eşcinsel adamdan geliyordu.

VersaceHouse

Gianni Versace, 1982 yılında kariyerinde yepyeni bir sayfa açarak tiyatro ve filmler için kostüm tasarlamaya başladı. “Ballet for Life”, “Jugde Dredd”, “Shakespeare Shorts”, “Showgirls”, “Kika”, “Vacanzi di Natale”, “Cin Cin”, “As Long as It’s Love” ve “Miami Vice” gibi birçok filmin ve dizinin kostümlerini tasarladı. 1993’te, “Amerikan Moda Oskarı”nın, tiyatro kostümleriyle “Maschera D’Argento Ödülü”nün sahibi olduktan kısa bir süre sonra, çok nadir görülen bir hastalık olan iç kulak kanseriyle boğuşmaya başladı.

Aynı zamanda olağanüstü yetenekte bir mimar olan Gianni Versace, Florida’daki dillere destan olan muhteşem malikânesini işte bu dönemde inzivaya çekilmek üzere bizzat kendisi tasarlayıp inşa ettirmişti.

PosterWanted

1996 yılının sonbaharında, Andrew’un dünyasını darmadağın eden bir şey oldu. En son zengin sevgilisi ve hayatının en anlamlı ilişkisi olarak nitelediği David Madson adında Minneapolisli mimar onu terk etmiş ve bir gece içinde yoksul ve çaresiz bir adam oluvermişti.

Bu tarihten sonra Cunanan’ın suç kariyeri başladı. Önce Madson ile buluştu ve evindeki bir davete katıldı. Ardından Jeff Trail adında bir arkadaşını onun evine çağırdı. O gün Madson’ın evinden gelen kavga sesleri ortada olağandışı bir durum olduğuna işaret ediyordu. Cunanan, Jeff Trail’i öldürdükten sonra eski erkek arkadaşıyla kuzeye kaçtı ve orada bir göl kenarına gitti. Birkaç gün sonra, Madson’ın cesedini bulunduğunda, Cunanan suç mahallini çoktan terk etmişti.

CUNANAN-Death

Cunanan, daha sonra da Chicago’da ortaya çıktı ve Lee Miglin adında bir milyonerin evine sığındı. İstediği para, giysi ve kaçmak için yeni bir arabaydı. Bunları elde ettikten sonra yaşlı emlâk milyonerini inanılmaz işkencelerle öldürdü. Oradan New Jersey’e geçti ve orada da sebebi bilinmeyen şekilde William Reese adlı bir mezarlık bekçisini katletti ve onun kamyonetiyle sırra kadem bastı.

FBI tarafından aranan bir şahıs olmasına rağmen ustalıkla saklanan Cunanan, Miami South Beach’de mola verdi ve burada köhne bir otele yerleşti. Otel, dünyaca ünlü moda tasarımcısı Gianni Versace’nin 35 milyon ABD Doları harcayarak yaptırdığı malikânesi Casa Casuarina’dan sadece iki blok ötedeydi. Versace, 14 Temmuz 1997, salı sabahı, her sabah yaptığı gibi, 8.30 sularında malikanesinden ayrıldı ve “News Cafe”ye geldi Burada kahve içip birkaç dergi satın aldıktan sonra eve döndü, ama kapısının önüne geldiğinde karşısında Cunanan’ı buldu.

Rivayete göre, ünlü modacıya hayranlıkla karışık nefret besleyen Cunanan, onunla birkaç cümlelik bir sohbette bulundu. Evinin kapısına doğru, içeri girmek üzere davranan Versace’nin arkasından, ensesine doğru iki el ateşlediği bir silâhla onu öldürdü.

Assasin

Versace cinayeti tüm dünyada şok etkisi yarattı. Polisin her yerde aradığı, ama henüz bulamadığı katil hakkında pek çok dedikodu türemişti. Sürekli kılık değiştirdiğini ve hatta kadın kılığında gezdiğini saklanıp, tilki kadar kurnaz olduğunu, kendisine AIDS bulaştıranlardan intikam aldığını söyleyenler ve türlü rivayetler bugüne kadar kulaktan kulağa dolaştı, olay hakkında makaleler, kitaplar yayımlanarak, çeşitli teoriler üretildi.

Hangi söylentinin gerçek olduğu halen bilinmemektedir.

Ercan Akbay – Cinayet Bilimleri Enstitüsü