Ortaylı’nın yıkılan Karaköy Yolcu Salonu tepkisi: “Dolmabahçe’yi de yıkabilirler”

0
6

Tarihçi, yazar İlber Ortaylı, Galataport Projesi kapsamında Cumhuriyet’in ilk eserlerinden Karaköy Yolcu Salonu’nun yıkılmasına tepki gösterdi.

Ortaylı, Hürriyet gazetesinde “Türkiye’nin sembolüydü” başlıklı bugünkü yazısında, “değişen toplum yaşantısına sahne olmasıyla Türkiye’nin yakın tarihinin en önemli eserlerindendi” diye nitelediği Mimar Rebii Gorbon’un eseri Karaköy Yolcu Salonu’nun, “ne olursa olsun korunması” gerektiğini vurguladı.

“Bu gibi yıkım ve yapımların hemşerilere de ilan edilmesi ve tartışılması gerekmez mi?” sorusunu yönelten Ortaylı, şunları kaydetti:

“Değişen liman fonksiyonlarına aykırı hiçbir konumu yok, uyum sağlayarak hayatına devam ederdi. Ama başka örnekler gibi onu da kolayca yıktılar. Eskiden bu halkı küçümseyerek iş yapanların ‘halka yabancılaşmış bürokratlar ve sözde aydınlar’ olduğu tekrarlanır dururdu. Şimdi o işi yapanlar artık halkın içinden geldiklerini söyleyenler… Üstelik yöntemleri de çok vurdumduymaz.”

İlber Ortaylı, Karaköy Yolcu Salonu’nun “tehlike arz ediyor” gerekçesiyle yıkılmasını işaret ederek, İstanbul’un tarihi hafızasına dönük tehlikeye de dikkat çekti:

“Uyarlayarak kullanan zihniyetin yerini kolayca yıkanlar aldıkça kimsenin kalıcı bir eseri ortada görünmez. ‘Efendim, bina tehlike arz ediyor, mail-i inhidam (çökmeye meyilli)’ sözü bu şehrin her binasına uygulanabilir. Arkadaki otelleri, gökdelenleri ve stadyumu görmeden Dolmabahçe Sarayı için de aynı raporu verebilirsiniz.”

İLGİLİ TWEET'LER