Özhaseki’nin yılını ve büyüklüğünü verdiği deprem haberine manidar tepkiler

0
7

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, yapılan araştırmaların, Marmara’da 2030 yılına kadar 7.2 büyüklüğünde bir deprem olacağına işaret ettiğini kaydetti.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nde düzenlenen bir etkinlikte konuşan Özhaseki, şunları söyledi:

“Yapılarımızın büyük bir bölümü sağlıksız aynı zamanda içimizi yakan bir şey daha var kimliksiz şekillere sahibiz. 2000 yılından sonra yapılan yaklaşık 5 milyon civarında bina biraz sağlam gözükebilir. Ama 2000 yılı öncesinde yapılan yapılar sağlıksız. Allah göstermesin ciddi bir deprem de bir çoğu hasar görür. Marmara açıklarında şu anda 5 tane kırık var. Oradaki depremler için bilim adamlarının hepsi en geç 2030 yılına kadar ciddi bir deprem olacağını ve şiddetinin de en az 7.2 olacağını söylüyor. Böyle bir ortamda bizim hiç uyumadan bir an önce binalarımızı yenilememiz gerekiyor.”

Anadolu topraklarının yüzde 42’sinin deprem bölgesinde olduğuna işaret eden Özhaseki, şöyle konuştu:

“Böyle bir ortamda bizim hiç uyumadan binalarımızı yenilememiz lazım. Türkiye’de yılda 500 bin konut yapmamız gerekiyor. Bu işi hızlı bir şekilde yapmamız lazım. Hayırla anılmak için hayırlı eserler bırakmak lazım. Daha önce Selçuklu’nun, Osmanlı’nın gelip tercih etmediği yerler üzerine biz şehirler kurmuşuz. Faylar, alüvyonlar üzerinde, çürük, batak alanlar üzerinde şehirler geliştirmişiz. Bunu göz ardı edemeyiz, göz yumamayız, hazırlık yapmalıyız.”

İLGİLİ TWEET'LER