Şener Şen Cumhurbaşkanlığı ödülünü ‘toplumsal barışa’ adadı

0
Törene katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sinema dalında ödüle hak kazanan ünlü oyuncu Şener Şen'e ödülünü takdim etti.

2016 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen törenle sahiplerini verildi.

Edebiyat alanında Mustafa Kutlu, Sosyal Bilimler alanında Prof. Dr. Kemal Haşim Karpat, Müzik alanında Prof. Dr. Erol Parlak, Sinema alanında Şener Şen, Geleneksel Sanatlar alanında Feridun Özgören ödüllendirilirken, Vefa Ödülü’ne ise Ordinaryüs Prof. Dr. Süheyl Ünver layık görüldü.

Türk sinemasına kazandırdıklarından ötürü ödüle layık görülen Şener Şen, hikayelerin “hayatın nasıl yaşanacağı konusunda ışık tutan yol göstericiler” olduğunu belirterek, canlandırdığı karakterlerin, iyiye, doğruya ve güzele hizmet etmesi için rol aldığı hikayeleri özenle seçmeye çalıştığını ifade etti.

Bazen hiçbir şey yapmadan öylece beklediğini anlatan Şen, “Bir aktör için intihar sayılabilecek kadar uzun yıllar, beğeneceğim bir hikayede o rolü bekledim. Çok değerli, yaratıcı yol arkadaşlarım oldu. Birlikte Türk halkına mal olan hikayeler anlattık, halkımızın kendinden bir şeyler bulacağı karakterler yarattık. İyiyi, doğruyu ve güzeli arayan toplumların her zaman barış içerisinde yaşayacağına inandım. Aynı şekilde, doğru hikayelerin de toplumda çatışma yerine sevgi ve saygıyı hakim kılacağını inanıyorum. 75 yaşında hala bu inanış doğrultusunda yürüyorum. Bu inanç beni ayakta tutuyor. Bu ödülü toplumsal barışımıza bir katkısı olması umuduyla kabul ediyorum” diye konuştu.