Tahir Elçi mezarı başında anıldı

0
187

Diyarbakır Baro eski Başkanı Tahir Elçi, ölümünün birinci yılında mezarı başında anıldı.

Merkez Bağlar ilçesindeki Yeniköy Mezarlığı’nda düzenlenen anma töreninde, mevlit okundu, dua edildi, Elçi’nin mezarına karanfil bırakıldı.

Törene, Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi, Diyarbakır Barosu’ndan avukatlar, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ve Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca ile bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Ölümünün üzerinden geçen bir yıla rağmen, Elçi dosyasında hala bir ilerleme kaydedilemedi. Konuyla ilgili DW Türkçe’ye bilgi veren Elçi’den sonra Baro Başkanlığı görevine seçilen Ahmet Özmen, “Üzülerek söylüyorum, soruşturma etkili bir biçimde yürütülmedi. Şu an soruşturma dosyasında, bir yıl geçmiş olmasına rağmen tek bir şüpheli yok. Şüpheli sıfatıyla ifadesine başvurulmuş tek bir kimse yok. Yani sözün özü, Tahir Elçi’nin katili olabileceğinden şüphe edilen kimse yok. Öte yandan dosya üzerinde gizlilik kararı olmamasına rağmen, dosyadaki bazı ayrıntılar, evraklar bizlerle paylaşılmıyor” dedi.

Geçtiğimiz yıl Yenikapı Sokak’taki Dört Ayaklı Minare’de açıklama yapan Tahir Elçi, çatışmanın ortasında kalmış, açılan ateş sonucu hayatını kaybetmişti.

loading...

Sizin bu konu ne diyorsunuz?