Temeli atılan 1915 Çanakkale Köprüsü hakkında bilinenler, bilinmeyenler ve tepkiler

0
15

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102’inci yıl dönümünde, ”1915 Çanakkale Köprüsü’‘ ile Malkara-Çanakkale Otoyolu’nun temeli atıldı.

Lapseki ilçesindeki Şekerkaya mevkisinde düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 Mart Stadyumu’ndan video konferans sistemiyle bağlandı.

Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Güney Kore Cumhuriyeti Arazi, Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Ho-In Kang, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ile diğer protokol üyeleri butona basarak köprünün temelini attı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılı olan 2023’te açılması planlan köprü ile ilgili detaylar ise şöyle:

* Köprü, Anadolu yakasındaki Lapseki’nin Şekerkaya ile Avrupa tarafındaki Gelibolu’nun Sütlüce mevkisi arasına yapılacak.

* Köprünün toplam uzunluğu 3 bin 860 metre, iki ayak arasındaki açıklığı ise 2 bin 23 metre olacak. Böylece, tamamlandığında “dünyanın en uzun aralıklı köprüsü” olacak.

* Köprü, Çanakkale Boğazı’nın ilk, Marmara Bölgesi’nin de 5’inci asma köprüsü olarak hizmet verecek.

* Yapımını tamamlanmasının ardından iki kıta arasındaki geçis süresi 3 ila 4 dakikaya inecek.

* Köprü ile birlikte toplam uzunluğunun 354 kilometre olan otoyol inşa edilecek. İstanbul Silivri’den başlayıp, Balıkesir’in Balya ilçesindeki otobanla birleşecek.

* Otoyol projesi kapsamında Çanakkale Boğaz Köprüsü’nün yanı sıra toplam 31 viyadük, 5 tünel, 30 köprülü kavşakla 143 alt ve üst geçit köprüsü yapılacak.

* Köprü ve 100 kilometrelik kısmının 2023’te hizmete açılması hedefliyor.

* 26 Ocak’ta ihalesi sonuçlanan köprü için yabancı 8, Türk 7 firma olmak üzere, 15 firmanın oluşturduğu 4 ortak girişim grubu teklif verdi.

* 16 yıl 2 ay 12 günle en düşük süreyi veren Türk Kore ortak girişimi, Kore firması Daelim ve SK ile Türkiye’den Yapı Merkezi ve Limak’tan oluşan ortak girişim grubunun teklifi ihaleyi kazandı.

* İhaleyi kazanan konsorsiyum kurdukları şirkete “Çanakkale Otoyol ve Köprüsü İnşaat Yatırım ve İşletme Anonim Şirketi” verdi. Kısaltma olarak “ÇOK İYİ AŞ” seçildi.

* Yap-İşlet-Devlet modeliyle yapılan köprünün yapım süresi 5,5 yıl. Bu sürenin, 16 yıl 2 ay 12 günlük işletme süresine dahil olduğu açıklandı.

* Köprünün, 10 milyar liranın üzerinde yatırımla hayata geçirileceği hesaplanıyor.

* Köprünün şimdiden belirlenen geçiş fiyatı 15 Euro (58 TL) + KDV.

* Osmangazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya Tüneli’nde olduğu gibi, ihaleci firmaya araç geçişi garantisi de verildi.

* Yetkililerin kamuoyuna açıklamadığı bilgiyi paylaşan Cumhuriyet gazetesi yazarı Çiğdem Toker, Karayolları Genel Müdürlüğü’nce şirketlere günlük 45 bin araç garantisi verdiğini duyurdu.

İLGİLİ TWEET'LER