Torun Osmanoğlu: “Parlamenter sistem canımıza yetti”

0
Merit Hotels
Merit Hotels
Merit Hotels
Merit Hotels

Sultan 2’nci Abdulhamid Han’ın 5’inci kuşak torunu Nilhan Osmanoğlu, başkanlık sistemini öngören anayasa değişikliğine destek çıktı, gerekçelerini açıkladı.

İstanbul’da Osmanlı Haftası etkinlikleri kapsamında katıldığı bir söyleşide konuşan Osmanoğlu, parlamenter sistemin dava adamı olarak öne çıkanlara engel olduğunu savundu.

Nilhan Osmanoğlu, şunları söyledi:

“Adnan Menderes ve dava arkadaşları parlamenter sistem yüzünden asılmadılar mı? Darbeler bu dönemde yapıldı. Kenan Evren, ‘Bir sağdan bir soldan astık’ dediğinde o gençler bu parlamenter sistem yüzünden gittiler. Sonrasında rahmetli Turgut Özal, Çankaya Köşkü’ne bu parlamenter sistem yüzünden hapsedilmedi mi? Zehirlendiğinde yardıma koşacak ambulans dahi gidemedi. Cumhurbaşkanımız okuduğu şiir yüzünden siyasi yasaklı hale gelmedi mi? İmam Hatipler kapatıldı, başörtülü kızlarımızı yerlerde sürüklediler. Bu parlamenter sistem yüzünden. Bu mu demokratik ülke? (CHP Genel Başkanı Kemal) Kılıçdaroğlu diyor ya; ‘Neyinize yetmedi parlamenter sistem?’ diye. Bizim canımıza yetti parlamenter sistem artık. O yüzden biz başkanlık sistemine evet diyoruz.”