Türkiye 180 ülke arasında 154’üncü oldu

1
3570
Türkiye 100 üzerinden 62 kötü puan alarak, 2013’te basın özgürlüğü konusunda Ermenistan, Ekvator, Libya ve Güney Sudan ile aynı sırayı paylaştı.

Paris merkezli Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF), 2014 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ni yayınlandı. Raporda, Türkiye 180 ülke arasında 154’üncü sırada yer aldı. Türkiye 2013’te de 154’üncü sırada bulunuyordu.

Afganistan, Ürdün ve Irak gibi ülkelerin gerisinde kalan Türkiye’den raporda, “problem ülke” olarak bahsedilirken, Gezi Parkı eylemlerinde 153 gazetecinin yaralandığı, 39’ının gözaltına alındığı hatırlatıldı. Geçen yıldan bu yana bölgesel emellerine rağmen, basın özgürlüğü konusunda hiçbir gelişme görülmediği belirtildi. Raporda, Türkiye “en büyük gazeteci hapishanelerinden” biri olarak tanımlanmaya devam ederken, yaklaşan yerel seçimler ve barış sürecindeki belirsizlik nedeniyle 2014’ün sivil hakların geleceği açısından belirleyici bir yıl olmasının muhtemel olduğu yorumu yer aldı.

Raporda ilk üç sırada Finlandiya, Hollanda ve Norveç yer alırken, son üç sırada ise Türkmenistan, Kuzey Kore ve Eritre bulunuyor

Gazetecileri Koruma Komitesi’nin (CPJ) 2013 yılı raporunda, Türkiye’nin tutuklu gazeteciler sıralamasında, dünyada iki yıldır üst üste birinci olduğu kaydedilmişti. Raporda Türkiye’de tutuklu gazeteci sayısı 40 olarak belirtilmişti.

Sizin bu konu ne diyorsunuz?