UEFA’nın Beşiktaş kararına ilişkin yapılmış 10 çarpıcı yorum

0
10

UEFA, Olympique Lyon ile Beşiktaş arasında UEFA Avrupa Ligi çeyrek final ilk maçında yaşanan taraftar olaylarına ilişkin kararını verdi.

UEFA, iki kulübe de benzer olayların 2 yıl içinde tekrar yaşanması durumunda 1 yıl Avrupa kupalarından men cezası verileceğini açıkladı.

UEFA’dan yapılan yazılı açıklamada, “UEFA Kontrol, Etik ve Disiplin Kurulu, Beşiktaş’ın katılma hakkı kazandığı ilk turnuvada 1 yıl Avrupa kupalarından men edilmesi kararı aldı. Men cezası 2 yıllık deneme süreci boyunca ertelenmiştir ve kulübe 100 bin euro para cezası verilmiştir” denildi.

Beşiktaş’a verilen cezasının meşale yakılması, sahaya yabancı madde atılması ve tribünlerin taşkınlık yapması gerekçeleriyle uygulandığı belirtildi.

Lyon’un ise aynı şekilde katılma hakkı kazandığı ilk turnuvada 1 yıl Avrupa kupalarından men edilmesi kararı alınırken men cezası 2 yıllık deneme süreci boyunca ertelenerek, kulübe 100 bin euro para cezası verildiği duyuruldu.

Lyon’a verilen cezasının tribünde rakip takımlar arasındaki oturma düzeninin iyi yapılmaması, yeterli güvenlik önlemi alınmaması, Olympique Lyon’un ikinci golü sonrasında taraftarların sahaya girmesi, tribünler arasındaki merdivenlerin boş bırakılmaması ve meşale yakılması gerekçeleriyle uygulandığı bildirildi.

Açıklamada, iki takım taraftarının da tribünlerdeki taşkınlıktan sorumlu tutulduğu kaydedildi.

Beşiktaş’tan tepki

Beşiktaş Kulübü, UEFA’nın aldığı kararla ilgili, “Kulübümüz tarafından haklı görülebilir ve kabul edilebilir değildir!” açıklamasını yaptı.

Açıklamada, “UEFA’ya gerekli itirazlarımızı yaparak süreci takip edeceğiz” denilirken, taraftara da sükuneti koruma ve centilmenlik dışı tüm hal ve hareketlerden uzak durma çağrısı yapıldı.

Olympique Lyon, UEFA kararını doğru buluyor

Olympique Lyon Kulübü Başkanı Jean-Michel Aulas, UEFA Avrupa Ligi çeyrek finalinde Beşiktaş ile oynadıkları ilk maçta yaşanan olaylarla ilgili UEFA’nın verdiği kararı doğru bulduğunu söyledi.

Aulas, “UEFA kararı doğru. Bu konuda UEFA’ya güvendiğimi daha önce söylemiştim. İki kulüp için de doğru bir karar olduğunu düşünüyorum. Beşiktaş için ağır bir karar olabilir. Çünkü yarın maçları var ve son dakika öğrenilmiş bir haber” dedi.

Lyon’da oynanan maçı ev sahibi takım 2-1 kazanmıştı.

İLGİLİ TWEET'LER