Yıldırım’dan dövizin yükselişinde “Gezi” suçlaması

0

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin TBMM Grup toplantısında yaptığı konuşmada, bugünlerde piyasada yaşanan olayların sadece Türkiye’ye has bir durum olmadığını kaydetti.

2008 yılı ekonomik krizi, 2013 yılı Gezi Olayları*, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz ihanet girişimini yaşayan ülkenin Türkiye olduğuna dikkati çeken Yıldırım, dövizin o dönemlerde de yükseldiğini, mali disiplini ve serinkanlılığı koruyarak, milletin de desteği ile o sıkıntılı günlerin atlatıldığını belirtti.

“Bugün de vatandaşlarımızın desteği ile bu durumun üstesinden geleceğiz” Yıldırım, şunları söyledi:

“Bugün olan bitenler büyük ölçüde dünyada olan küresel bir olaydır. Türkiye’deki de bunun bir yansımasıdır. Türkiye maliyesi, sağlam temellere dayanıyor. Bankacılık sektörümüz Avrupa’daki oranların daha üzerinde. Sermaye yeterlilik katsayıları Maastricht kriterlerinin çok çok üzerinde, yüzde 15’ler seviyesinde. Reel ekonomiye baktığımızda yatırımcıların Türkiye’den ayrılmasını gerektirecek hiçbir veri, hiçbir gösterge yok.”

* Gezi olayları sırasında dolar, 1.82 TL’den 1.92 TL seviyelerine yükselmişti. 25 Kasım Cuma günü 3.4760 ile tarihi zirveye çıkan dolar karşısında TL, yılbaşından bu yana yüzde 18 değer kaybetti.