Yılmaz: “Denetlemede sıkıntı yok; ders alacağız”

0
İsmet Yılmaz (sağda)

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Adana’nın Aladağ ilçesinde yangın sonucu 11 çocuk ve bir eğitmenin hayatını kaybettiği, 24 kişinin yaralandığı özel öğrenci yurdunda incelemede bulundu.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Yılmaz, “Yurt için son denetleme haziran ayında yapılmış, bu denetlemenin sonucu hakkında bir bilginiz var mı?” sorusunu şöyle cevapladı:

“Doğrudur. Hiçbir olumsuzluk o denetlemede ifade edilmedi. Bir yıl önce genel denetleme var. Yılda iki sefer mülki idare amiri ile beraber denetleme yapılıyor. Orada bir sıkıntı yok. 6 ay önce de haziranda daha 6 ay da dolmadı, orada da bir sıkıntı yok.”

Özel öğrenci yurtları yönetmeliğine göre, yurt binasının “kagir, prefabrik, çelik veya betonarme olması” zorunlu. Yangının çıktığı yurdun üst kat ve çatı katının tamamen ahşap olduğu ortaya çıkmıştı. Yönetmek ayrıca, sadece ortaöğrenim ve yükseköğretim öğrencileri için özel yurt açma izni veriyor.

Diğer yandan Yılmaz, savcıların olayla ilgili soruşturmayı yürüttüklerine dikkati çekerek, “Bu olaydan ders alacağız. Bir daha tekerrür etmemesi için ne ders gerekiyorsa, ne yapılması gerekiyorsa, onu yapmaya çalışacağız. Evlatlar bizim, öğrenciler bizim, ülke bizim. Ülkemizin geleceği onlar” diye konuştu.